Home Page

Who's Who

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Rachel Rusling (Headteacher)
Senior Leadership Team 2 Phil Ballance (Maths & Assessment Leader)
Senior Leadership Team 3 Jude Evans (Acting Dep Head & Phase Leader Lit)
Senior Leadership Team 4 Ruth Goodlad (Inclusion Leader & SENCO)

Year 3 Teaching Staff

Year 3 Teaching Staff 1 Chloe Boyce (Year 3 Leader - 3CB)
Year 3 Teaching Staff 2 Chris Bush (Year 3 Teacher - 3BU)
Year 3 Teaching Staff 3 Angela Crowley (Year 3 Teacher - 3CH)
Year 3 Teaching Staff 4 Sam Coakes (Year 3 Teacher - 3SC)
Year 3 Teaching Staff 5 Jenny Elward (Year 3 Teacher - 3JE)
Year 3 Teaching Staff 6 Melissa Hay (Year 3 Teacher - 3CH)
Year 3 Teaching Staff 7 Sarah Trevett (Year 3 Teacher - 3ST)

Year 3 Support Staff

Year 3 Support Staff 1 Emma Bateman (HTLA)
Year 3 Support Staff 2 Melinda Jahn (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 3 Michelle Jewell (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 4 Cindy Mitchell (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 5 Annaleze Staehley-Powell (Teaching Assistant)
Year 3 Support Staff 6 Annette Whitaker (Teaching Assistant)

Year 4 Teaching Staff

Year 4 Teaching Staff 1 Lisa Barnes (Year 4 Maternity Cover Teacher - 4AT)
Year 4 Teaching Staff 2 Janette Brazier (Year 4 Teacher - 4BC)
Year 4 Teaching Staff 3 Rebecca Cavan (Acting Year 4 Leader - 4RC)
Year 4 Teaching Staff 4 Heidi Inns (Year 4 Teacher - 4HI)
Year 4 Teaching Staff 5 Sian Lewis (Year 4 Teacher - 4LS)
Year 4 Teaching Staff 6 Fiona Revill ((Year 4 Teacher - 4FR)
Year 4 Teaching Staff 7 Terri Smith (Year 4 Teacher - 4LS)
Year 4 Teaching Staff 8 Annabel Thorne (Year 4 Leader - 4AT)

Year 4 Support Staff

Year 4 Support Staff 1 Val Betteridge (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 2 Sue Fryer (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 3 Karen Kennan (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 4 Louise Price (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 5 Leisl Stuart-Brown (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 6 Ania Truszkowska (Teaching Assistant)
Year 4 Support Staff 7 Barbara Woodall (Teaching Assistant)

Year 5 Teaching Staff

Year 5 Teaching Staff 1 Alison Chopping (Year 5 Teacher - 5PC)
Year 5 Teaching Staff 2 Lynn Foster (Year 5 Teacher - 5LF)
Year 5 Teaching Staff 3 Jenni Murray (Year 5 Teacher - 5JM)
Year 5 Teaching Staff 4 Michael Peters (Year 5 Teacher - 5MP)
Year 5 Teaching Staff 5 Julie Poppleton (Year 5 Teacher - 5PC)
Year 5 Teaching Staff 6 Clare Taylor (Year 5 Leader - 5CT)
Year 5 Teaching Staff 7 Catrin Waugh-Baker (Year 5 Teacher - 5CWB)
Year 5 Teaching Staff 8 Dave Wilson (Year 5 Teacher)

Year 5 Support Staff

Year 5 Support Staff 1 Esther du Sautoy (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 2 Joanne Holmes (Speech & Language Practitioner)
Year 5 Support Staff 3 Tracey Lye (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 4 Katherine Newton (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 5 Susan Rigler (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 6 Katie Sanders (Teaching Assistant)
Year 5 Support Staff 7 Trudi Wade (Teaching Assistant)

Year 6 Teaching Staff

Year 6 Teaching Staff 1 Kieran Fahy (Year 6 Teacher - 6KF)
Year 6 Teaching Staff 2 Rachael Hughes (Year 6 Leader - 6RH)
Year 6 Teaching Staff 3 Natasha Lewis (Year 6 Teacher - 6NL)
Year 6 Teaching Staff 4 Loky Macpherson (Year 6 Teacher - 6MAC)
Year 6 Teaching Staff 5 Cathy Spiers (Year 6 Teacher - 6CS)
Year 6 Teaching Staff 6 Hannah Williams (Year 6 Teacher - 6HW)

Year 6 Support Staff

Year 6 Support Staff 1 Julia Clemo (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 2 Stef Lewis (HLTA)
Year 6 Support Staff 3 Hazel McLester (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 4 Margherita Newborough (Teaching Assistant)
Year 6 Support Staff 5 Lisa Thompson-Purvis (Teaching Assistant)

Additional Teaching Staff

Additional Teaching Staff 1 Emma Campbell (Cover Teacher)
Additional Teaching Staff 2 Lucy Johnstone-McCarthy (Music Subject Leader)
Additional Teaching Staff 3 Clare O'Connor (Specialist SEN Teacher)

Additional Support Staff

Additional Support Staff 1 Chantelle Burgum (Librarian)
Additional Support Staff 2 Pete Chedgy (IT Technician)
Additional Support Staff 3 Teresa Glew (Senior TA/Cover Supervisor)
Additional Support Staff 4 Karen Johnstone-McCarthy (Pastoral Care Worker)
Additional Support Staff 5 Juliet Killen (Pastoral Care Assistant)
Additional Support Staff 6 Alice Mott (Cover Supervisor)
Additional Support Staff 7 Rachel Peters (Senior TA/Cover Supervisor)
Additional Support Staff 8 Linda Richards (Senior TA)

Lunchtime Supervisors

Lunchtime Supervisors 1 Nurjahan Ahmed
Lunchtime Supervisors 2 Pascale Belin-Bye
Lunchtime Supervisors 3 Leigh Brophy
Lunchtime Supervisors 4 Sarah Canelas
Lunchtime Supervisors 5 Ferdous Choudhury
Lunchtime Supervisors 6 Veronica Colton
Lunchtime Supervisors 7 Katherine Cromwell
Lunchtime Supervisors 8 Lucia Davis
Lunchtime Supervisors 9 Josepha Francisca
Lunchtime Supervisors 10 Sharon Harding (Senior Lunchtime Supervisor)
Lunchtime Supervisors 11 Kasia Howe
Lunchtime Supervisors 12 Charlotte Knight
Lunchtime Supervisors 13 Linda Price
Lunchtime Supervisors 14 Manisha Sinha
Lunchtime Supervisors 15 Aneta Slowik
Lunchtime Supervisors 16 Raquel Sousa
Lunchtime Supervisors 17 Melissa Wainwright

Minibus Drivers

Minibus Drivers 1 Ingrid Glen
Minibus Drivers 2 Roger Moxham
Minibus Drivers 3 Paul Nettleton
Minibus Drivers 4 Harry Thow

Office Staff

Office Staff 1 Julia Card (Office Manager & PA to Headteacher)
Office Staff 2 Sophie Clark (Snr Admin Officer & Finance Asst)
Office Staff 3 Beccy Crisp (Administrative Officer)
Office Staff 4 Jo Firth (Admin Officer & First Aid Co-ordinator)
Office Staff 5 Gill Flint (Finance Officer)
Office Staff 6 Nicki Manns (Administrative Officer)
Office Staff 7 Jo Scroggie (Administrative Officer)